Az illóolajok elfogyasztása, avagy a belső használatuk – 3. Rész


Elkerülendő, vagy ajánlott?


A cikktrilógia záróepizódjában az Egyesült Államokbeli szabályozásokról lesz szó tüzetesebben, illetve az illóolajok fogyasztási trendjének világszintű növekedéséről, ennek lehetséges okairól.


A korábbiakban tárgyaltak ellenére miért nő az illóolajok belső használatának népszerűsége rendületlenül?

A válasz a tengeren túlról érkezik, az amerikai piacokról. Az ottani rendelkezéseknek ugyanis – bármennyire távolinak tűnhet is – közvetlen hatása van a magyar illóolaj-felhasználási kultúrára. Az Egyesült Államok Élelmiszerbiztonsági és Gyógyszerészeti Hivatala (FDA – Food And Drug Administration) már ~50 gyógynövényt és illóolajat besorolt a „biztonságosnak elismert” kategóriába (GRAS - Generally Recognized As Safe). A teljes lista ITT érhető el. 

Ezek az illóolajok biztonságosnak tekintettek az élelmiszeriparban történő felhasználás céljából. Fontos azonban megjegyezni azt a kitételt, hogy az élelmiszerhez hozzáadott anyag mennyisége nem haladhatja meg azt az ésszerűen szükséges mennyiséget, amely az élelmiszerekben tervezett fizikai, táplálkozási vagy egyéb hatások eléréséhez szükséges.

Dióhéjban mindez azt jelenti, hogy az illóolajok hozzáadása az ételekhez nem tiltott, pusztán mennyiségi korlátozások vannak, a gyakoriságról szó sem esik, miért ne lehetne hát egyes gyártóknak úgy hirdetni illóolajaikat, hogy azok emberi fogyasztásra alkalmasak, sőt, javasolt rendszeres használatuk, amennyiben rajta vannak az 50-es listán?


Illóolajok az étrendkiegészítőkben

Maradva az FDA hivatalánál, ők azok, akik iránymutatást adnak az étrendkiegészítők piacára vonatkozóan, jóváhagyásukra azonban nincs szükség az értékesítéshez. Az élelmiszeripar mellett ez a másik belépési pont a belső fogyasztást célzó illóolaj-lobbi számára.

A DSHEA (Dietary Supplement Health and Education Act) törvény alapján a forgalomba hozatal előtt a gyártó felel annak biztosításáért, hogy a termékeik biztonságosak legyenek. A forgalomba hozatal után azonban már az FDA-t terheli a felelősség annak bizonyításáért, hogy amennyiben az étrendkiegészítő nem biztonságos, a forgalomból való kivonást kezdeményezze. A gyártóknak és forgalmazóknak minden panasz-, és káresetet kötelességük (lenne) kivizsgálni, emellett továbbítani azokat az FDA felé. A FDA azonban nem rendelkezik arról, hogy ezeket az eseteket kötelező lenne nyilvánossá tennie a gyártónak, így bármilyen probléma adódik, arról egy potenciális fogyasztó kevés eséllyel fog arról tudomást szerezni, esetleg akkor, ha a termék visszavonását rendelik el, vagy kiszivárog a visszahívás oka.

Az FDA iránymutatása továbbá nem vonatkozik az adag méretére, vagy a tápanyag mennyiségére, ez teljes mértékben a gyártó döntésköre. Magyarán egy sarkos példával élve ha egy USA-beli forgalmazó úgy dönt, hogy napi 5 ml levendulaolaj szájon át történő fogyasztása szerintük rendkívül fontos az egészségmegőrzés érdekében akkor mindennemű probléma nélkül hirdetheti, promotálhatja azt, szponzorált kutatásokat végezhet probálva meggyőzve az embereket, hogy ez mindig is így volt, csak nem tudtunk róla.

Az USA laza és belátható következmények nélküli szabályozása, illetve annak az ~50 olajnak GRAS-minősítése, mely 2015-ben történt meg, lehetővé tette, hogy elszabaduljanak a lovak, és a forgalmazók elkezdjék az őrületes kampányaikat azért, hogy bizonyítsák a fogyasztó felé: az illóolajokat fogyasztani IS kell, hiszen mi sem járulhat hozzá jobban az egészségünkhöz, mint belsőleg történő alkalmazásuk.

Magyarországra visszatérve ugye a hivatalos abszolút „nem” álláspontról sokan átminősítették véleményüket a „bizonytalan” kategóriába, és ehhez egy amerikai, elsősorban MLM révén terjeszkedő forgalmazó járult hozzá szignifikánsan. Ők 7 olajtípustól eltekintve információs anyagaikban, weboldalukon, termékleírásaikban mindenhol az illóolajok fogyasztására ösztönöznek, magyar megnyilatkozásaikban pedig hasonlóan független orvosi kutatások, (és a sajátjukon kívüli) bizonyítékok nélkül hirdetik, hogy az illóolaj szájon át történő bevétele nélkülözhetetlen az egészséghez.

Mivel ahogy a fentiekben említésre került, hogy a potenciális fogyasztó nem feltétlenül fog tudni róla, hogy egy adott illóolaj elfogyasztása jobb esetben pusztán allergiás reakciókkal, rosszabb esetben pedig súlyos következményekkel járt korábban már akár egy tucat embernél is, ezért nagyon nehéz meghatározni azt, hogy mi az a határ mind mennyiségben, mind gyakoriságban, mind típusban, ami már abszolút feszegeti az szervi tűrőképesség határait. A kutatási eredmények ezzel kapcsolatban, amelyeket egy forgalmazó támogat pedig nem feltétlenül tükrözik a valóságot, hisz a forgalmazónak nem érdeke a neutrális tájékoztatás, és az, hogy kevesebbet vásároljunk az adott termékből.


Van fény az alagút végén

Szerencsére a magyarországi viszonyokat tekintve a vásárló még mindig a szkeptikusabb végén van a fogyasztói skálának, illetve nem volt még olyan nagy nyilvánosságot kapott illóolaj-fogyasztáshoz köthető allergiás/mérgezéses eset, ami irányadó lehetne a mindennapi használónak (bár ami késik, nem múlik...). Ami az amerikai tendenciákat illeti, egyre több korábbi „illóolajevő” számol be maradandó károsodásról, a túlfogyasztásból eredő életre szóló allergiás reakciók kialakításáról, amelyekről érdemes tájékozódni, mielőtt beiktatnánk az illóolajok rendszeres használatának ezen módját is mindennapjainkba.


Livia Evergreen Essential Oil Therapist – EOT®, Registered Aromatherapist – RA®, CAHP


Források:

http://www.thebarefootdragonfly.com/essential-oils-and-gras-what-it-really-means/

https://www.goloka.hu/illoolajak_belsoleg_125

http://www.herbhedgerow.co.uk/can-essential-oils-get-into-your-bloodstream/#ixzz6e09hfXRm

https://www.poison.org/articles/2014-jun/essential-oilshttps://healthywa.wa.gov.au/Articles/A_E/Essential-oils

https://www.webmd.com/beauty/news/20180813/essential-oils-promise-help-but-beware-the-risks

https://www.webmd.com/children/news/20160513/more-children-accidently-poisoned-by-essential-oils

https://www.mindbodygreen.com/articles/is-ingesting-essential-oils-safe

További ajánlások:

Netflix – Unwell sorozat (Essential Oils)

Valerie Ann Worwood – The Complete Book of Essential Oils and Aromatherapy